Späť Verzia pre tlač

Peter Kažimír má záujem o post guvernéra Národnej banky Slovenska

27. 11. 2018

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/FOTO2.jpg

Minister financií Peter Kažimír má záujem uchádzať sa o pozíciu guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Svoje rozhodnutie zverejnil potom, ako súčasný guvernér NBS Jozef Makúch oznámil odchod z funkcie guvernéra.

„Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel“, povedal Peter Kažimír.

Pôsobenie na ministerstve financií je príbehom postupnej konsolidácie a ozdravovania verejných financií, ktoré sa na budúci rok pretaví do vyrovnaného rozpočtu. „Dôležitejšie než tá magická nula je však udržateľnosť verejných financií“, dodal P. Kažimír.

V uplynulých rokoch bolo prijatých množstvo opatrení, čo viedlo predovšetkým k efektívnejšiemu výberu daní. V odbornej verejnosti sa zásadne zvýšil aj vplyv a pozícia Inštitútu finančnej politiky, ktorý je spolu s útvarom Hodnoty za peniaze kľúčovou, rešpektovanou a  nezávislou inštitúciou.

„Na ministerstve financií som zažil a zažívam zásadné okamihy. Zavádzanie eura, najväčšiu finančnú a hospodársku krízu v dejinách, kritické momenty eurozóny, slovenské predsedníctvo EÚ, kandidatúru na šéfa euroskupiny a v posledných rokoch konečne aj konjunktúru a dobré obdobie“, povedal na záver P. Kažimír.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR